פערי שכר בין גברים לנשים - יס פליז
תפריט נגישות
לידים לעסקים
השוואת מחירים > פיננסי > שירותים פיננסיים > רואי חשבון > מאמרים > פערי שכר בין גברים לנשים

פערי שכר בין גברים לנשים 
 
 למילוי פרטים נוספים... (לא חובה אבל מומלץ)
הצעות מחיר שסופקו משנת 2006
1,166,043
למאמרים בנושא רואי חשבון
טיפים לסוף שנת המס
טיפים לסוף שנת המס
נפתח בשאלה: האם גם אתם, הייתם מעוניינים לסיים את שנת המס הקרובה עם הטבות והקלות במס? אנחנו מאמינים ...
מהו ההבדל בין רואה חשבון ליועץ מס
מהו ההבדל בין רואה חשבון ליועץ מס
לא מעט אנשים שנדרשים לעבוד באופן עצמאי עם רואה חשבון או יועץ מס מתבלבלים ביניהם ואינם ...
סוגי חוות דעת של רואה חשבון
סוגי חוות דעת של רואה חשבון
חוות דעת רואה חשבון, כפי שניתן להבין מביטוי זה, היא חוות דעת מקצועית שרואה חשבון נדרש לתת ...
מה לחפש ברואה חשבון לעסקים בתחום מסחר אלקטרוני
מה לחפש ברואה חשבון לעסקים בתחום מסחר אלקטרוני
לעסקים בתחום המסחר אלקטרוני יש צרכים חשבונאיים ופיננסיים ייחודיים בהשוואה לעסקים מסורתיים. כבעל ...
חשבונית לשכיר
חשבונית לשכיר
יש הבוחרים להיות עצמאיים ויש המעדיפים את השקט בלהיות שכיר ולקבל את השכר מדי חודש. ...
אחת הבעיות הקשות ביותר של המשק הישראלי, הוא פערי השכר בין גברים לנשים. פערי שכר אלה יוצרים מצב לא שיווני בין שני המינים, מצב שיוצא ממקום העבודה ונכנס אל מרחבים אחרים בחיים, כולל המרחב הביתי והציבורי הרחב. תופעה זו איננה חדשה ויש לומר, היא גם לא ייחודית לישראל.
 
תופעת פערי שכר בין גברים לנשים, מוכרת בעולם ובמדינות רבות ניסו ומנסים להילחם בה באמצעות כלים שונים, בין היתר על ידי העלאות שכר לנשים, חשיפה של פער שכר בארגונים, חקיקה נגד הפליה ועוד. אך עם זאת, עדיין הפער באיחוד האירופי עומד על 15.5 אחוז. אגב על פי מחקר שנערך בשנת 2012, גילה שגם במדינה כמו סלובניה, שנחשבת למתקדמת ביותר בתחום, עדיין יש פער שכר של 2.5 אחוז לטובת הגברים.
 

מה המצב בישראל?

בישראל המצב עומד נכון לשנת 2014 על פערי שכר של 34 אחוז  בשכר הממוצע. בשכר החציוני הפער עומד על 29.4%. אם מסתכלים על פערי שכר שעתי, אזי שמדובר על פער דומה לזה שקיים באיחוד האירופי 15.5%. חשוב להבהיר, לא מדובר בפערים שנוצרים כתוצאה מהשכלה, מספר ילדים, ותק וכדומה. משתנים אלו לא שוכללו במחקר הנ"ל, ומכאן שהטענה היא שהפער נובע בין היתר מהפליה וכן מהיעדר שקיפות בשכר.
לפי שנסביר כיצד ולמה נוצר הפער הנ"ל, נסביר מדוע השקיפות חשובה. כיום ישנה הסכמה בין מומחים, לא רק בישראל, שככל שארגון שקוף יותר, כך הסיכוי שהוא יפלה יותר נמוכה. יש לכך מספר סיבות, העיקריות שבהן, אלמנט הבושה, ארגון חשוף יתבייש להראות שהוא מפלה בין גברים לנשים, ואלמנט הלחץ הציבורי, ארגון שקוף יהיה חשוף יותר ללחץ הן של גברים והן של נשים, בתוך הארגון ומחוצה לו.
 


פערי שכר בין נשים לגברים

מדוע נוצר פער בין המינים?

מחקרים רבים בחנו לאורך זמן מדוע קיים פער זה, והמסקנות שהם הגיעו דומות, ריכזנו עבורכם מספר מסקנות בנושא:
  • ההפליה מתחילה בקידום – מאחר ונשים פחות מקודמות מגברים, אז הן זוכות פחות להעלאות בשכר מצד אחד ומצד שני, מנהלים גברים דואגים יותר לעובדים גברים מאשר לעובדות נשים.
  • הורות – ברוב המקרים, ברגע מגיעים ילדים לעולם, האישה היא זו שיוצאת מהעבודה מוקדם, מוותרת על חלקי משרד, לוקחת יותר חופשות בשביל להיות עם הילדים. במקרה כזה גם השכר הבסיסי שלה יורד וגם הסיכוי שלה לקבל העלאה פוחת.
  • תפקידים – אומנם זה לא כמו בעבר, אך עדיין ברוב התפקידים החשובים בעסק מחזיקים גברים, בעוד שבתפקידי דרג ב' מה שנקרא מחזיקות נשים. מאחר ולתפקידים אלו מוקצה פחות כסף, אז השכר שהן מקבלות יותר נמוך. הטענה נכונה גם לגבי תפקידים נשיים שונים שבהם מרוויחים פחות, למשל מטפלות בילדים, אחיות, מורות, קוסמטיקאיות, לעומת תפקידים גבריים בהם מרוויחים יותר.
  • שעות נוספות – זה מתייחס גם לסעיף של הורות. לגברים אין בעיה להישאר יותר שעות בעבודה, בעוד שנשים נאלצות לצאת מהבית יותר מוקדם, זו לפחות הצפייה, ומכאן שהן מפסידות את האפשרות ליהנות משעות נוספות. כך חשוב לציין, שעצם העובדה שהן אינן נשארות במקום העבודה שעות נוספות, מושך הרבה פעמים תגובה שלילית מצד המערכת.
  • נשים מבקשות פחות העלאה בשכר – אחד הממצאים המעניינים שכמעט כל מחקר בנושא פערי שכר מעלה הוא, נשים ממעטות לבקש העלאה בשכר מחשש שיפוטרו עקב כך. גברים לעומת זאת מבקשים ובדרך כלל מבקשים העלאה מסוימת במשכורת. לא מדובר רק בביטחון עצמי של הגבר לעומת זה של האישה, אלא במסר העקיף שהמערכת מעבירה לגבי בקשות מסוג זה אצל שני המינים
  • סוג משרה – נשים עובדות יותר במשרות גמישות, חצאי משרות מאשר במשרות מלאות. לא בהכרח בגלל שהן רוצות בכך, אלא בגלל שאין להן אפשרות אחרת או בגלל שהן לא מוצאות משרות מלאות. 

 מה קורה כשאישה וגבר מתמודדים על אותה משרה?

לכאורה החוק אוסר שיהיה מצב שבו אישה תרוויח פחות לעומת גבר על משרה דומה, אך לא פעם, הגבר עדיין ירוויח יותר, בגלל מצבים כמו משרה מלאה לעומת משרה חלקית, הגדרת תפקיד מעט שונה, אם האישה לא תדע שהגבר מרוויח יותר ממנה היא לא תדרוש לדעת כמה הוא מרוויח ולהשוות את היחסים ביניהם, וטיעונים אחרים שגורמים למנהלים לשלם יותר לגבר מאשר לאישה, גם אם זה מנוגד לחוק. 
 


Yes, Please! כאן כדי לחסוך לכם זמן וכסף בנושא רואי חשבון. כדי לקבל הצעות מחיר מלאו את הטופס שמשמאל או התקשרו בטלפון 5959* 24 שעות ביממה כדי להשוות בין עד 5 עסקים מובילים.

איך זה עובד?
סגור

מחפש רואי חשבון?
אנו נחזור אליך עם הצעת מחיר!השירות ללא תשלום וללא התחייבות מאת :
יס פליז
התקשרו 24 שעות ביממה ל-5959*
לקבלת הצעות מחיר בנושא רואי חשבון

X

השוואת מחירי רואי חשבון
אתר זה משתמש ב'עוגיות' לצרכים שונים. פרטים נוספים בהצהרת הפרטיות
[ סגור ]